پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده که به آن آکنه یا پرکن هم می گویند، قطعاتی است از جنس پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن که جهت افزایش سطح تبادل حرارت بین هوا و آب در برج خنک کن مورد استفاده قرار می گیرد. در کولینگ تاور استفاده از قطعاتی همچون پکینگ برج خنک کننده ضروری است. چرا که نقش مهمی برای دستیابی به عملکرد و راندمان عالی کولینگ تاور دارند.

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ یا پرکن یکی از اجزای مهم و کاربردی در برج خنک کننده است. پکینگ برج خنک کننده یا پرکن در اشکال و ساختار مختلف موجود است. هر کدام از پکینگ ها دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند که با عملکرد کولینگ تاور ها تناسب و سازگاری دارند. پرکننده ها عموماً از مواد پلیمری ساخته شده اند، زیرا قیمت پایین، دوام، ماندگاری و طول عمر بالا و ویژگی های منحصر به فرد دارند. با این وجود استفاده از سایر مواد نظیر بتن و چوب در ساخت پرکن ها متداول است

هدف استفاده از پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده به علت کاربرد در چرخه های خنک سازی آب و فرآیند تبادل حرارت، قطعه بسیار مهم به حساب می آید. در صورت نبود پرکن ها یا آسیب پکینگ، راندمان و نحوه تبادل حرارت کولینگ تاور با مشکل و نقص مواجه می شود. این قطعات با افزایش سطح تبادل حرارت، سرعت فرآیند تبخیر و کاهش حرارت آب را بهبود می بخشند.

اهمیت و کارایی پکینگ کولینگ تاور

برج خنک کننده یا کولینگ تاور یک مبدل حرارتی است. اصل کار برج های خنک کننده، تبخیر و حذف گرمای زائد آب است. در کولینگ تاور عمدتاً با تماس مستقیم و غیر مستقیم، دمای آب کاهش می یابد. فرآیند خنک سازی یا تبخیر در کولینگ تاور توسط قطعات و اجزای آن صورت می گیرد. در انواع برج خنک کننده قطعات و اجزای مشترک شامل:

 • پکینگ
 • نازل
 • قطره گیر
 • حوضچه آب سرد
 • فن
 • الکتروموتور

کولینگ تاور ها در شکل و ساختار متفاوت وجود دارند. از انواع کولینگ تاور می توان به نوع مدار باز، مدار بسته، هیبریدی، مکعبی، مخروطی و غیره اشاره کرد. عملکرد همه آن ها به گونه ای است که گرمای نهفته آب را حذف می کنند و به این فرآیند سرمایش تبخیری می گویند.

آب گرم ناشی از فرآیند های صنعتی به قسمت بالای برج خنک کن هدایت می شود که سیستم توزیع و پاشش قرار گرفته است. نازل های تعبیه شده در برج خنک کن وظیفه دارند تا آب را بر روی پرکن ها اسپری کنند. هوای محیط به وسیله دریچه های ورودی هوا به درون برج خنک کن انتقال می یابد. پس از ورود هوا و تماس آن با آب، سرمایش تبخیری رخ می دهد.

پرکن کولینگ تاور

عملکرد یک برج خنک کننده به عوامل زیادی بستگی دارد. پکینگ یکی از عوامل مهم در نحوه مکانیسم کولینگ تاور است. نوع و کیفیت آن ها در نحوه کاهش دمای آب بسیار موثر است. بنابراین نصب و خرید پکینگ برج خنک الزامی است. در واقع وظیفه و کاربرد پکینگ برج خنک کننده افزایش سطح تماس میان آب و هوا است. با افزایش سطح تماس آب و هوا، گرمای بیشتری از آب حذف می شود. در نتیجه در بهبود عملکرد و افزایش راندمان کولینگ تاور ها موثر است.

به طور کلی دو وظیفه مهم پکینگ کولینگ تاور عبارت است از:

 • افزایش انتقال گرما
 • افزایش ظرفیت و سطح تبادل حرارتی

ویژگی های پکینگ برج خنک کننده

 • مقاومت دمایی بالا ( 50 تا 68 درجه سانتی گراد)
 • عملکرد عالی
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
 • عمر طولانی
 • با دوام در برابر فرسودگی و سایش

پکینگ های برج خنک کننده از چه نوع متریال و جنس هستند؟

متداول ترین و قدیمی ترین متریال در تولید و ساخت پکینگ کولینگ تاور، چوب بود. این ماده برای ساخت پکینگ دارای ساختار ساده و هزینه کم بود. مهم ترین دلایل کاهش کاربرد آن ها، سطح تماس کم و در نتیجه عملکرد و راندمان ضعیف بود. همچنین با وجود رطوبت بالا و مکانیزم یک کولینگ تاور، پر کن های چوبی در معرض پوسیدگی و سایش بودند.

در سال 1960 متریال جایگزین برای ساخت پرکن های برج خنک کننده، سیمان بود. این ماده نسبت به چوب از مقاومت بالاتر در برابر خوردگی و فرسودگی برخوردار بود. به تدریج استفاده از این ماده به علت آسیب به محیط زیست کاهش یافت و در برخی از کشور ها آن را ممنوع کردند.

با این حال برای ساخت و تولید پکینگ برج خنک کننده باید متریالی را در نظر گرفت که طول عمر و ماندگاری بالایی دارد. ساختار آن علاوه بر ماندگاری و دوام بالا باید حداکثر سطح انتقال حرارت را فراهم کند.

در حاضر پکینگ های برج خنک کن از سه نوع ماده با دوام پلی پروپیلن، پلی اتیلن و پی وی سی تولید می شوند. از سال 1970 به کارگیری مواد پلیمری در تولید پرکن های کولینگ تاور دستاورد و نوآوری بزرگی بود. چرا که مقاومت آن ها نسبت به سیمان و چوب در برابر حرارت، سایش و فرسودگی، خوردگی و زنگ زدگی بیشتر است. همچنین طول عمر یا ماندگاری آن ها از نوع سیمان و چوب بالاتر است. هزینه های پکینگ پلی پروپیلن و پی وی سی بر خلاف نوع چوب و سیمان بسیار پایین است.

پکینگ پلی پروپیلن

پکینگ پلی پروپیلن با ماندگاری و عدم تغییر ساختار برای برج های خنک کننده گزینه بسیار عالی است. آن ها از جنس پلی پروپیلن هستند و یکی از پکینگ های کارآمد و درجه یک برای افزایش سطح تماس میان آب و هوا به حساب می آیند. ویژگی و مزایای پکینگ پلی پروپیلن عبارت است از:

 • نصب آسان
 • مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی
 • تاثیر مثبت بر افزایش راندمان کولینگ تاور ها
 • وزن سبک و قیمت مناسب
 • مقاوم در برابر پوسیدگی
 • مقاوم در برابر دمای بالا

پکینگ برج خنک کننده پی وی سی

برای حفظ راندمان و افزایش سطح انتقال حرارت در برج های خنک کن می توان از پکینگ های پی وی سی نیز استفاده کرد. آن ها در اندازه و ابعاد مختلف با وزن سبک موجود هستند. از مهم ترین مزایای پکینگ پی وی سی می توان به نصب آسان، ساختار مقاوم، با دوام و عمر طولانی اشاره کرد.

پکینگ اسپلش

پکینگ اسپلش مرسوم ترین و کم هزینه ترین نوع پکینگ های برج خنک کننده است. این نوع پکینگ ها از جنس پلی پروپیلن با وزن سبک در برج های خنک کننده به کار می روند. بیشترین کاربرد آن ها در برج های خنک کن جریان متقاطع است. یک پکینگ اسپلش می تواند قطرات آب را به قطره های ریز تر تبدیل کند و سرعت خنک کردن آب را افزایش دهد.

پکینگ اسپلش

در حقیقت آن ها از لایه های زیادی از نوار یا میله برخوردار هستند. هنگامی که آب گرم از میان این نوار یا میله ‌ها عبور ‌کند، آب به ذرات کوچک تر تجزیه می شود. به علت رسوب گرفتگی کم و سطح مقطع کم، این نوع پکینگ در صنایعی مورد استفاده قرار می گیرد که سختی آب بالاست یا آب بی کیفیت وجود دارد. پکینگ اسپلش که به با نام پرکن پاششی نیز شناخته می شود تا دمای 95 درجه مقاوم است. این پکینگ ها در چند نوع مختلف طراحی و تولید می شوند که شامل:

 • پکینگ نت اسپلش
 • پکینگ گرید اسپلش
 • پرکن رندوم اسپلش
 • پرکن اسپلش وی بار
 • تیوب و توربو اسپلش

پکینگ نت اسپلش

این نوع پکینگ یکی از مقاوم ترین و پر کاربردترین پکینگ های برج خنک کننده است. پکینگ نت اسپلش در طول، عرض و ارتفاع گوناگون موجود است. پلی اتیلن و پلی پروپیلن ماده اولیه خام برای ساخت پکینگ نت اسپلش است. اجزای آن ها به شکل نر و مادگی به یک دیگر متصل است.

پکینگ رندوم اسپلش

در میان 6 نوع پکینگ اسپلش، پرکن های نت اسپلش بیشترین راندمان و کاربرد را در صنایع دارند. پکینگ های رندوم اسپلش نیز از کم ترین بازدهی و راندمان برخوردارند. این نوع پکینگ ها در برج خنک کن مخالف یا متقاطع به علت ساختار استکانی به صورت استوانه ای قرار می گیرند. با توجه به نوع قرار گرفتن و عدم استفاده مفید از تمام سطح پکینگ، راندمان و کارایی آن ها کاهش می یابد.

پکینگ رندوم اسپلش

پکینگ گرید اسپلش

نوع طراحی آن ها و شکل ظاهری گرید مانند یا شبکه ای آن ها موجب شده است تا برای آب های بسیار کثیف مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال تشکیل رسوب ناشی از تجمع ذرات و زباله ها در این نوع پکینگ بسیار کم است. پکینگ گرید اسپلش را باید با فاصله معین و منظم در برج های خنک کن بتنی و فایبرگلاس قرار داد. حداکثر ارتفاع این نوع پکینگ ها 200 سانتی متر است.

پکینگ توربو اسپلش

بهره برداری از پکینگ توربو اسپلش در کولینگ تاورهایی رایج است که ارتفاع بالایی دارند. همچنین برای برج های خنک کننده با آب بسیار داغ نیز مورد استفاده قرار می گیرند. ویژگی های پکینگ توربو اسپلش عبارت است از:

 • تحمل دمای بسیار بالا تا 90 درجه سانتی گراد
 • ساختار 7 و 8
 • جنس پلی پروپیلن
 • قابل استفاده برای آب هایی با سختی بالا

پکینگ اسپلش وی بار

این نوع پکینگ برج خنک کننده برای راندمان و عملکرد عالی باید با حفظ فاصله معین به صورت افقی قرار بگیرد. آن ها همانند نوع گرید برای آب های حاوی آلودگی بالا به کار می روند. همچنین همانند توربو اسپلش دارای ساختار 7 است. البته در ساختار آن ها سوراخ هایی با اندازه استاندارد و معین وجود دارد.

پکینگ تیوب اسپلش

آخرین مدل پرکن های اسپلش نوع پکینگ تیوب است. آن ها در برج های خنک کننده جریان متقاطع به کار می روند. این نوع پکینگ های برج خنک کننده با عدم رسوب گرفتگی برای مدت زمان طولانی، کارکرد و کارایی عالی دارند.

پکینگ فیلم یا فیلینگ

پکینگ فیلم یا فیلینگ دومین نوع پکینگ برج خنک کننده است. آن ها به صورت ورقه های نازک و به شکل لانه زنبوری یا شانه تخم مرغی هستند. اکثر پکینگ های فیلم که به آن ها آبشاری می گویند، دارای سطح صاف و یکپارچه یا موجدار هستند. این نوع از پکینگ برج خنک کننده با ایجاد لایه ای نازک از آب در کاهش حرارت و گرمای آب نقش دارد. پکینگ های فیلم از جنس پی وی سی یا پلی پروپیلن هستند. پرکن فیلم برای خنک کردن آب تمیز و با کیفیت به کار می رود، چرا که با تجمع زباله و آلودگی بر روی سطح آن بر عملکرد و افت راندمان کولینگ تاور تاثیر می گذارد.

گام پکینگ به چه معناست؟

گام پکینگ اصطلاحی است که در مورد پکینگ برج خنک کننده به کار می رود. به منظور افزایش سطح تماس آب و هوا، فاصله میان صفحات داخلی بسیار مهم است. فاصله میان صفحات داخلی را گام پکینگ می گویند. زمانی که گام پکینگ کولینگ تاور کم تر است به دلیل فشردگی، سطح انتقال حرارت افزایش می یابد.

الزامات و نکات مهم هنگام خرید پکینگ برج خنک کننده  

هنگام انتخاب و خرید پکینگ برج خنک کننده باید به نوع پکینگ، کیفیت، الزامات، مشخصات و ساختار کولینگ تاور توجه کرد. همانطور که اشاره کردیم، تا حد زیادی عملکرد و راندمان کولینگ تاور ها به نوع پکینگ برج خنک کننده بستگی دارد. مهم ترین عامل برای انتخاب و خرید پکینگ برج خنک کننده، نوع کولینگ تاور است.

با این وجود برای خرید پکینگ برج خنک کننده مناسب باید ساختار و جنس بدنه، دما و کیفیت آب، نوع کولینگ تاور ( جریان مخالف و متقاطع) و غیره را در نظر گرفت. به طور مثال در صنایع که آلودگی آب بسیار بالا است، باید از انواع پکینگ اسپلش استفاده کرد. چرا که امکان انسداد و احتمال رسوب گرفتگی آن ها بسیار کم است.

پکینگ برج خنک کننده

هنگام خرید پکینگ برج خنک کننده توجه و دقت به فاکتور هایی همچون بازدهی و راندمان حرارتی، جنس پکینگ و مواد اولیه بکار رفته در ساخت، ماندگاری و میزان سختی آب حائز اهمیت است.

قیمت پکینگ برج خنک کننده

پرکننده های برج خنک کننده در طول زمان با رسوب یا آسیب های احتمالی مواجه می شوند و کارایی آن ها کاهش می یابد. در این صورت لازم است برای حفظ راندمان کولینگ تاور، پکینگ ها را تعویض کنید. هزینه و قیمت پکینگ برج خنک کننده به دو عامل مهم یا واحد شمارش بستگی دارد که شامل سطح کل بر حسب متر مکعب و ابعاد هر بلوک است.

به طور کلی هر بلوک پکینگ برج خنک کننده در ابعاد استاندارد از جمله 30*30*120 سانتی متر تولید می شود. البته بسته به نیاز و سفارش مشتری ابعاد و اندازه بلوک پکینگ کولینگ تاور قابل تغییر است. همچنین عواملی نظیر:

 • نوع پکینگ و جنس آن ها
 • نوع کاربرد
 • حجم مورد نیاز
 • اندازه برش
 • مقاومت و دوام

در تعیین قیمت آن ها موثر است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *