اگزاست فن

یکی از رایج ترین تجهیزات تهویه مطبوع، دستگاه اگزاست فن (Exhaust Fan) است. این دستگاه ها در حال حاضر تجهیزات بسیار محبوبی هستند که در همه فضاها، از خانه‌ های مسکونی گرفته تا دفاتر و شرکت ‌ها یا مراکز تجاری، بیمارستان ‌ها و . . . مورد استفاده و بهره برداری قرار گرفته اند. با استفاده از یک اگزاست فن تهویه، گاز های راکد، بو های نامطبوع، گرما و حرارت، دود، گرد و غبار، رطوبت و سایر آلاینده های هوا مکیده شده و در عوض هوای تازه وارد مکان مورد نظر می گردد. به طور معمول، فن های تهویه اغلب در مکان هایی نصب می شوند که گردش هوا به شکل طبیعی به سختی صورت می گیرد.

نحوه مدل سازی اگزاست فن ها

این تجهیزات که به هواکش صنعتی نیز معروف هستند، به منظور تهویه هوای آلوده و بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان ها و محیط های سربسته طراحی و تولید می شوند. طراحی اگزاست فن علیرغم ظاهر ساده ای که دارد از محاسبات و قوانین نسبتا پیچیده تبعیت می ‌کند. شرکت تهویه یکتا با تلفیق تجربه و دانش روز دنیا و همچنین استفاده از نرم افزار های مرتبط، این افتخار را دارد تا در برآورده کردن نیاز های مشتریان سربلند و موفق باشد.

اگزاست فن

شرکت تهویه یکتا با استفاده از علم روز و تکیه بر تجربه چندین ساله، این اطمینان را می ‌دهد که تمامی اگزاست های تولیدی در این شرکت متناسب با درخواست مشتریان و با بیشترین راندمان ممکن به صورت بهینه طراحی و ساخته می شوند.

انواع مختلف اگزاست فن ها

اگزاست ها با توجه به نوع کاربری، شکل، محل نصب و شرایط کاری به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند:

 • اگزاست فن دبل
 • اگزاست فن رادیال
 • اگزاست فن کانالی
 • اگزاست فن قارچی
 • اگزاست فن فشار قوی
 • اگزاست فن یوتیلیتی
 • اگزاست فن پشت بامی

فن های مورد استفاده در این تجهیزات به دو نوع تقسیم بندی می شوند، که عبارتند از:

 • فن آکسیال یا محوری
 • فن سانتریفیوژی یا گریز از مرکز

فن های مورد استفاده در دستگاه های اگزاست معمولاً یک طرفه و فوروارد یا رو به جلو هستند. این دستگاه ها دارای قدرت هوادهی بین 1000 تا 5750 فوت مکعب بر دقیقه را دارند. فن دستگاه هواکش صنعتی به کنترل و از بین بردن بوی نامطبوع کمک می کند و دارای دو وظیفه خروج هوا و گردش هوا است. اولین هدف اصلی نصب دستگاه اگزاست فن، تخلیه هوای آلوده، مواد زائد، گرمای بیش از حد و رطوبت است. ساده ترین نوع اگزاست فن، هود آشپزخانه است.

هود آشپزخانه

اگزاست فن سانتریفیوژی، هوای آلوده را به درون پروانه خود مکیده و آن را از محیط خارج می کند. فن های آکسیال که به صورت جت فن تولید می شوند، دارای قدرت مکش و دمش بالایی هستند. در دستگاه اگزاست فن طراحی شده به صورت جت فن، به سه صورت مختلف راندمان و خروجی هوا افزایش یافته و میزان مصرف انرژی دستگاه کاهش می یابد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده

برای این که بدانیم اگزاست فن ها از چه چیزی تشکیل شده اند، نیاز است تا یک دانش نسبی نسبت به اجزای این فن ها و همچنین کاربرد آن ها داشته باشیم. به صورت کلی اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها به دو دسته اجزای فرعی و اصلی تقسیم بندی می شوند. اصلی ترین اجرای اگزاست فن های تهویه شامل:

 • پروانه (فن)

این قطعه وظیفه هوارسانی و تهویه هوا را به عهده دارد. همچنین این قطعه با ایجاد فشار منفی یا مثبت باعث ایجاد جریان القایی هوا می گردد. پروانه ها خود به سه صورت سانتریفیوژ، رادیال و اکسیال طراحی و ساخته می شوند.

 • الکتروموتور (دینام)

این قطعه وظیفه تامین انرژی مکانیکی مورد نیاز برای چرخش پروانه ها (فن ها) را به عهده دارد. این قطعات هم در داخل کشور و هم در خارج کشور با توان های مصرفی مختلف تولید و به بازار عرضه می گردند. اساس کار این قطعه (الکتروموتور) هم می تواند به صورت سنکرون و هم به صورت آسنکرون باشد.

اهمیت استفاده از دستگاه اگزاست فن تهویه

وظیفه اصلی دستگاه های اگزاست فن، حذف بو های ناخواسته، رطوبت، دود و سایر آلاینده های موجود در هوا می باشد. زمانی که بخار و رطوبت هوا افزایش می یابد، این رطوبت می تواند باعث ایجاد کپک شود. هنگامی که از یک دستگاه اگزاست فن استفاده می کنید، این دستگاه می تواند بخار را از محیط زندگی شما خارج کند و مانع از ایجاد کپک ها شود. به عبارتی می توان رشد آن ها را با استفاده از دستگاه اگزاست فن کنترل نمود.

اگزاست فن

به عنوان مثال، اگزاست فن ها کمک می کنند تا مبلمان و سایر وسایل شما را در شرایط عالی نگهداری کنید. هنگامی که هوا به درستی تهویه نمی شود، ممکن است باعث پوسیدگی مبلمان و سایر وسایل شود.

دستگاه های تهویه برای سلامتی

ساختمان هایی که در آن ها هوا به درستی تهویه نمی شود، می توانند نگرانی های بهداشتی ایجاد کنند. آسم یکی از مشکلات مهم سلامتی است که می تواند به دلیل تهویه نامناسب در خانه، تشدید شود. خانه ای با کیفیت هوای داخلی پایین نیز می تواند آلرژی ها را تحریک یا تشدید کند.

مزیت های استفاده از هواکش صنعتی

از مهم ترین مزایای این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از بین بردن بو ها

یکی از وظایف اصلی دستگاه های اگزاست فن کنترل بو است. در صورت وجود بوی نامطبوع می توان با استفاده از این تجهیزات بو را به بیرون از محیط مورد نظر منتقل نمود.

 • کاهش رطوبت

کاهش رطوبت یکی از وظایف اصلی دستگاه اگزاست است. رطوبت بسیار زیاد ممکن است باعث پوسیدگی و آسیب دیدن دیوارها، مبلمان و اثاثیه منازل و محیط های اداری و تجاری گردد. یکی از بهترین مزایای این نوع فن ها این است که رطوبت به از محیط خارج می کنند.

 • کاهش آلاینده های موجود در هوا

به طور کلی، از مواد شیمیایی برای تمیز کردن فضاهای مختلف استفاده می شود و این مواد شیمیایی در هنگام استنشاق می توانند باعث ایجاد مشکلاتی برای سلامتی شوند. این موضوع می تواند به یک نگرانی قابل توجه، به ویژه برای کودکان و سالمندان تبدیل گردد. اما با استفاده از فن های اگزاست می توانید این مشکلات را حل نمایید.

 • حذف بخار و مه

تعبیه اگزاست فن مناسب برای آشپزخانه می تواند به از بین بردن بخار روی دیوار ها و آینه ها کمک کند.

افزایش گردش هوا به کمک دستگاه های تهویه هوا

هوای راکد و ساکن به کمک اگزاست فن می تواند به گردش در آید و آن مکان به تدریج از هوای آلوده همراه با باکتری ها تمیز شود. اگر این فرایند پاک سازی انجام نشود اثرات بدی بر سلامتی انسان همانند دشواری در تنفس، کاهش توانایی تمرکز و . ..  را به همراه دارد. نصب یک دستگاه تهویه به فرآیند گردش هوا کمک می کند تا به صورت مداوم فرآیند فیلتراسیون هوا را انجام دهد و اطمینان حاصل شود که هوای محیط مورد نظر همیشه پاکسازی می گردد. با استفاده از دستگاه های تهویه هوا می توانید میزان ویروس هایی را که در هنگام بیماری ایجاد می شوند، به حداقل برسانید.

کاهش خطر آلودگی هوا

جلوگیری از آلودگی فضای داخلی ناشی از انتشار گاز ها، مواد شیمیایی و . . . توسط دستگاه اگزاست فن امکان پذیر است. در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای آلوده، اعضای خانواده در معرض خطرات طولانی مدت سلامتی همانند بیماری انسداد مزمن ریه، آسم و . . . قرار می گیرند. همچنین به دلیل تأثیر گاز ها و مواد شیمیایی که منجر به واکنش های شیمیایی می شوند، به مبلمان و وسایل منزل آسیب می رسانند، از این رو با استفاده از انواع دستگاه های تهویه می توانید این مشکلات را به حداقل برسانید.

هدف و عملکرد سیستم های تهویه مطبوع

بر اساس استاندارد های ساختمانی و بهداشتی، هر ساختمان صنعتی یا تجاری باید با سیستم های تهویه مطبوع قدرتمند تجهیز شود. این دستگاه ها در اکثر صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. هر دستگاه وظیفه مخصوص به خود را دارد. بسته به دامنه کاربرد، اگزاست فن های صنعتی وظایف مختلفی دارند، که شامل:

 • حذف ریز گرد های تولید شده در طی فرآوری چوب و محصولات سلولزی؛
 • از بین بردن بوی بد در مغازه های مواد غذایی؛
 • تهویه ماشین ها، موتور ها، واحد های تاسیسات و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن ها؛
 • کاهش دما و رطوبت هوا در فروشگاه ها؛
 • تهویه هوای داخل تونلها و زیرگذرها؛
 • تهویه هوای داخل سرویس های بهداشتی عمومی؛
 • تخلیه هوای اماکن عمومی، بیمارستانها، درمانگاهها و اماکن زیارتی؛

محاسبات مربوط به سیستم های تهویه مطبوع

قدم اول در محاسبات مربوط به سیستم های تهویه مطبوع، شناسایی منبع آلودگی است. پس از آن، حجم جریان های هوایی که باید از محیط مورد نظر خارج گردد محاسبه می شود. سرعت جریان ورودی را نیز در این محاسبات باید مشخص کنید. برای انجام محاسبات دقیق و بدون خطا بهتر است از متخصصان این زمینه کمک بگیرید.

نکات مهم و مورد توجه هنگام نصب اگزاست فن های صنعتی

کانال های تهویه قبل از نصب دستگاه ها باید به سیستم فیلتراسیون هوا مجهز شوند تا ظرفیت سیستم و راندمان آن افزایش یابد. برای مسدود کردن برخی از قسمت های سیستم و کاهش احتمال بازگشت هوای آلوده به محیط، از دمپر های دستی یا اتوماتیک استفاده کنید. محل نصب اگزاست با توجه به نوع آن توسط مختصصان سیستم های تهویه مطبوع تعیین می گردد. دستگاه را بر روی سازه ای مستحکم نصب نمایید تا تحمل بار های تولیدی توسط فن را داشته باشد و از لرزش های بیش از حد که باعث صدمه دیدن یاتاقان ها می شود، جلوگیری به عمل آورید.

انتخاب دستگاه اگزاست فن

کاربردهای دستگاه اگزاست فن باتوجه به محلی که قرار است نصب شوند، متفاوت است و باید آن را طبق نیاز خود انتخاب نمایید. معمولاً حجم ‌ها و فشارهای پایین آن مقرون بصرفه ‌تر هستند و به آن ‌ها مدل‌ های بدون تسمه یا کوپل مستقیم می‌ گویند. این مدل‌ ها برای مکان ‌هایی که نیاز به تهویه خیلی زیادی ندارند و در واقع کوچک هستند، کاربرد دارند. مدل ‌های تسمه دار در فشار ‌ها و دما های بالاتر استفاده می‌ شوند. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که باتوجه به میزان نیاز خود، ظرفیت هوادهی مناسبی را انتخاب کنید تا تهویه نیز بطور مناسب و کافی انجام شود.

Exhaust

این موضوع را نیز فراموش نکنید که نحوه انتخاب دستگاه اگزاست به میزان صدای آن هم بستگی دارد و باید باتوجه به مکانی که قرار است دستگاه تهویه شما نصب شود، میزان صدای آن را نیز در نظر بگیرید. بطور کلی متراژ محیط مورد نظر، میزان فشار و دمای هوای مکانی که قصد نصب دستگاه اگزاست فن در آن را دارید و همچنین مقدار صدای تولیدی توسط فن، از عواملی هستند که در تعیین نوع هواکش صنعتی باید به آن ها توجه کافی داشته باشید.

معیارهای مهم هنگام خرید اگزاست فن

هنگام انتخاب دستگاه هواکش صنعتی، به معیار های زیر حتما توجه نمایید:

 • ابعاد دستگاه
 • نوع عملکرد سیستم تهویه
 • میزان نویز تولید شده از دستگاه
 • ویژگی های پروانه
 • زاویه شیب و اندازه پروانه ها
 • پارامتر های آیرودینامیکی
 • قطعات و تجهیزات مورد استفاده در ساخت و نوع متریال آن ها
 • طول عمر دستگاه
 • مقاومت بالا در برابر مواد تهاجمی یا دمای بالا

در مكان های مختلف صنعتی، معادن، تونل های در حال احداث و بهره برداری شده، پاركینگ های اتومبیل، كارگاه های مختلف و . . . همواره گاز های مضر و سمی تولید می شود. استنشاق این گاز ها توسط انسان و هر موجود زنده دیگری، علاوه بر سلامت دستگاه تنفسی، سایر ارگان های بدن را نیز به خطر می اندازد. ابتلا به انواع سرطان به راستی گواه این موضوع است.  از این رو استفاده از دستگاه های اگزاست فن در خروج این گاز های سمی از محل مورد نظر، كمك بزرگی به جلوگیری از عواقب زیانبار استنشاق آن ها می كند.

فروش اگزاست فن

اگزاست فن های تولیدی شركت تهویه یکتا مانند سایر محصولات این شركت با بهره گیری از نوین ترین تكنولوژی های جهانی و به پشتوانه نیرو های نخبه و مهندسین بومی در كشور طراحی و تولید می شوند. شركت تهویه یکتا در زمینه فروش انواع اگزاست فن به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. کارشناسان شرکت تهویه یکتا در هر زمان از شبانه پاسخگوی خریداران محترم جهت رفع نیازهای فنی و انجام محاسبات هستند.

قیمت اگزاست فن و عوامل موثر بر آن

قیمت اگزاست فن به پارامتر های متعددی بستگی دارد، که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع دستگاه
 • نوع فن
 • نوع فیلتر ها
 • الکتروموتور موجود در دستگاه
 • برند موتور مورد استفاده در هواکش صنعتی
 • جنس ورقه
 • تجهیزات و قطعات مورد استفاده در ساخت
 • نوع رنگ
 • نوع تسمه
 • نوع شافت
 • آپشن های دستگاه
 • کاربرد اگزاست فن
 • عایق های حرارتی مورد استفاده

به طور کلی می توان گفت که عامل قیمت گذاری برای این دستگاه های تهویه هوا، از مواد تشکیل دهنده و به کار رفته برای ساخت و مونتاژ آن سرچشمه می گیرد. جهت استعلام قیمت اگزاست فن می توانید با مشاوران و کارشناسان شرکت تهویه یکتا تماس حاصل فرمایید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *